Stále chutně, ale zdravěji

Když se řekne zdravé jídlo, mnozí si představí pokrmy bez chuti, které stojí fůru peněz, a nepřinášejí žádné potěšení. Kdo říká, že zdravé jídlo nemůže také chutnat? Mnohdy stačí změnit způsob přípravy, či nahradit pár ingrediencí, a jídlo je rázem zdravější, výživnější, a někdy i chutnější.

talíř s rybami

Pečení namísto smažení

Smažená jídla jsou mnohdy nejlepším přítelem našich chuťových buněk, ale také největší nepřítelem našeho zdraví. Jak to ale udělat, abychom si pochutnali, a nemuseli smažit? Spousta lidí používá nejrůznější bezolejové fritézy, a další moderní výdobytky, které stojí spousty peněz, a ně vždy je jídlo z nich opravdu chutnější. Přitom jako náhrada skvěle postačí trouba, pekáč, alobal, a troška olivového oleje. Necháte nahřát troubu na 220°C, pekáč vyložíte alobalem, a naložíte na něj to, co byste jinak smažili. Obalovaný řízek, steak, obalovaný sýr, či cuketu. Poté už stačí jen trošku zakápnout olivovým olejem, a dát péct. Díky kombinaci alobalu a olivového oleje nebude jídlo vysušené, ani mastné, jako bývá z pánvice. Aby se vám sýr neroztekl, můžete jej dokonce obalit alobalem celý. Stejně tak si můžete doma v troubě připravit výborný grilovaný hermelín.

zdravá snídaně

Trojobal

Trojobal je kalorickou bombou, která ve velké míře způsobuje pneumatiku okolo našeho pasu. Přitom se skládá jen ze strouhanky, vajec, a mouky, že? A co kdyby šlo některé ingredience nahradit? Místo obyčejné bílé mouky lze použít celozrnnou. Strouhanku pak můžete vyrobit ze suchého celozrnného pečiva, ale také ji nahradit úplně, třeba kukuřičnými lupínky, či drcenými oříšky. Ořechy jsou prospěšné našemu zdraví, a na obalování se nejlépe hodí arašídy, nebo kešu ořechy.

Místo majonézy

Majonézu, či tatarskou omáčku lidé k jídlu milují. Není však zrovna dietní, a ve větším množství je rovněž nezdravá. Proč si ale snadno a rychle nepřipravit domácí česnekový dresing? Smícháte bílý jogurt s vylisovaným a prosoleným česnekem, čajovou lžičkou olivového oleje, a troškou oregana a pepře. Voilá, zdravější a chutnější než tatarka.

Homeopatie ano či ne

Nemocný člověk se může dostat do stádia, kdy klasická léčba nepomáhá nebo jí nedůvěřuje. V takovém případě má možnost zvolit léčbu alternativní. Takovým řešením je léčba homeopatická. Zastánců i odpůrců má tato léčba opravdu mnoho. Někteří pacienti věří, že homeopatická léčba je účinnější než léčba klasická. Je pravda, že léky nezabírají na každého stejně, a tak můžeme mít pocit, že doporučená léčba od lékaře na nás nezabírá. Proč tedy v takovém případě nezkusit nějakou alternativu?
přírodní medicína
Homeopatie má kořeny již v osmnáctém století. Bere člověka jako celek se všemi symptomy a příznaky. Někteří lékaři také homeopatii provozují. Protože jsme každý jiný, může na někoho tato léčba dobře zapůsobit. Pokud by, ale fungovala jako placebo efekt, který dokáže pacienta ovlivnit natolik, že se jeho zdravotní stav zlepší, bude tato léčba také přínosem. Velkým plusem je nulový obsah škodlivin v přípravcích. K výrobě homeopatického léčiva se využívá mnoho přírodních produktů. Přírodní látky, minerály, živočišné byliny a rostliny. Jejich koncentrace je však velmi slabá. Důležitá je nejen správná koncentrace, ale určení vhodnosti podávané látky na daný zdravotní problém. Proto s homeopatiky můžeme léčit nejen akutní, ale i chronické potíže.
homeopatické tablety
O síle léčivých bylin není pochyb, proč by tedy tento léčivý potenciál ukrytý v bylinách, nemohl pomoci i v jiném seskupení. Homeopatika nejsou léčbou jako takovou, ale mají posílit vaše tělo a vyvolat schopnost organismu, lépe se zdravotním problémem poprat. Při léčbě alergií, ekzémů, bolestí hlavy, depresích, menstruačních nebo klimakterických potíží, stejně jako u migrén mají homeopatické přípravky pozitivní účinek. Výhoda této léčby je, že ji můžeme použít i u dětí. Je totiž k organismu velmi šetrná. Jestli se rozhodnete pro léčbu homeopatiky, najděte si odborníka, který se této problematice věnuje.