Tak třeba taková „obyčejná“ mikrovlnná trouba. Většina z nás ji alespoň na ohřev běžně používá doma nebo i v práci. Jak naše každodenní přítelkyně funguje a k čemu jsou dobré bezpečnostní pokyny?
bílá mikrovlnka

Vynález

V roce 1945 americký vynálezce Percy Spencer vyráběl magnetron pro radar. Při této činnosti zjistil, že se mu v kapse rozpustila tabulka čokolády. Přisoudil to působení mikrovln a objev byl na světě. První mikrovlnná trouba byla vyrobena o dva roky později. Ale byla od dnešní podoby ještě hodně daleko. Vážila asi 400 kg, takže do kuchyňské linky by bylo asi těžké ji začlenit, obzvláště pak do vyšších míst.

Jak ohřívá?

Základem je přítomnost vody. Její molekuly se skládají jak známo ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. Vzniklý šipkový tvar – dipól není symetrický a tudíž ani elektrické náboje nejsou vyvážené. Mikrovlny tedy působí to, že molekuly vody rozkmitají a dodají jim tak energii. Na rezonanční frekvenci vody je nastavena frekvence mikrovln v troubě. Tento jev působí uvolnění velkého množství energie formou tepla. Jednoduše řečeno, v jídle prostě kmitá voda a tím ho ohřívá.

Proč se jídlo točí?

Protože se uvnitř trouby mikrovlny odráží o stěny, vznikají tam tzv. minima a maxima. Podle toho, zda se mikrovlny v daném místě zeslabují nebo zesilují. Otočná základna je nutná pro to, aby se eliminoval vliv maxim a minim a jídlo bylo ohřáto co nejrovnoměrněji.

Několik rad

·        nedávejte tam kovy (rozkmitáním molekul kovů vzniká silný elektrický proud a následné jiskření, spálení materiálu)
·        nedávejte tam vařit celá vejce (vnitřek se rychle začne vařit a vodní pára zajistí, že exploduje)
·        nedávejte tam jídlo na ledovém talíři (pravděpodobně praskne, protože ho prudce ohřeje horké jídlo)
·         mikrotenové sáčky tam klidně dávejte, ale propíchněte je, ať z nich může unikat vodní pára, jinak se postará o explozi jako u výše uvedeného vajíčka
 část mikrovlnky
Mikrovlnka prostě využívá poznatky moderní doby a je užitečnou pomocnicí, kterou si v současné době může dovolit každá domácnost. Zároveň se může proměnit v nebezpečnou zbraň v rukou obsluhy neznalé principů jejího fungování.