Obklad z kamene krásně vypadá a je to ryze přírodní materiál. Pokud se budete vyhýbat stavebním materiálům s toxickými, např. radioaktivními prvky, budete mít doma ekologický, zdravotně nezávadný a bezpečný způsob zhotovení podlahové krytiny.
Výhody kamenné dlažby v interiéru
Akumulace tepla – dříve lidé stavěli svá obydlí z kamene, teprve později se začaly vyrábět pálené cihly v cihelnách, a tím se usnadnil proces výstavby lidských sídel. Cihlové stavby však ve srovnání s těmi kamennými mají jednu nevýhodu – špatně akumulují teplo, rychleji se ochlazují, což v zimě znamená větší investice do vytápění a nutnost zateplování objektu např. polystyrenem.
Kupříkladu na Rakovnicku nebo Kladensku se ve dvacátém století stavěly domy z opuky, v domě pak stačilo zatopit v kamnech a teplo opuka akumulovala poměrně dlouhou dobu, takže nebylo nutné tak často přikládat.
Tomuto trendu se přibližuje i kamenná dlažba interiéru, snadno a rychle přijímá teplo a udržuje jej po určitou dobu, takže je ideální podlahovou krytinou pro vytápění v podlaze. Topení v podlaze je také velmi příjemné pro bosá chodidla a po takové dlažbě můžete našlapovat i bez domácí obuvi. Navíc se teplo zdržuje i u podlahy, což je výhodnější, než při vytápění radiátorem, kdy teplo ihned z úzkého plechového či litinového tělesa stoupá ke stropu, kde je pak také mnohem větší teplo, než u země.
Snadná údržba – dlažba na podlaze se snadno udržuje v čistotě, mnohem snáz a mnohem levněji, než např. koberce. Potřebujete k tomu jen smeták, běžný vysavač a vodu se saponátem, a kdo chce jít ekologičtější a ještě levnější a méně zdravotně závadnou cestou, využije jedlou sodu, případně ocet. Odpadá pak drahé pravidelné čištění koberců strojem, vzhledem k tomu, že z koberců se všechny nečistoty běžným suchým vysavačem neodstraní.