Bazalka pochází z tropů. Přesto se její chuti i vůně využívá ve všech světových kuchyních. Skvěle totiž ladí s nejrůznějšími druhy zeleniny, zejména ale s rajčaty a česnekem. Málokdo ale ví, že kromě svých chuťových vlastností disponuje i téměř zázračnými léčivými schopnostmi. Po tisíce let se používala při léčení močových cest, zažívacího ústrojí či k čištění těla. Dejte si ale pozor, není totiž vhodná pro každého!
Mocný přírodní lék a afrodiziakum
Červená bazalka, podobně jako i ostatní druhy, pochází ze subtropického až tropického pásu. Původem pochází z Indie a díky svým účinným látkám je známá mezi lidovými léčiteli a bylinkáři už po mnoho staletí.
Často se užívá i dnes zejména na léčení urogenitálních zánětů, k detoxikaci těla a zlepšení elasticity krevních cév. Účinná je i jako lék proti nadýmání.Lékaři často bazalku doporučují mužům, kteří trpí erektilní dysfunkcí. Jakožto mocné afrodiziakum ale funguje na celkové zlepšení sexuálního zdraví u mužů jakéhokoliv věku.
Dejte si ale pozor, stejně jako jiné účinné léky, ani bazalka není vhodná úplně pro každého. Vyvarovat by se jí měli lidé trpící cukrovkou či vysokým tlakem a zejména pak ti, kteří v minulosti utrpěli cévní mozkovou či srdeční příhodu. Pravidelné užívání se rovněž nedoporučuje těhotným ženám.
Zkuste ji i v kuchyni
Stejně jako její zelená příbuzná, i červená bazalka je díky své příjemné vůni oblíbenou součástí jídelníčku. Zatímco však zelená bazalka nese přízvisko sladká, její fialová kolegyně je oproti ní ostřejší, pikantnější a má intenzivnější aroma. I mezi červenými odrůdami však existují rozdíly, proto jich ochutnejte více a vyberte si pro sebe tu pravou.
Kromě chuti však disponuje červená bazalka i estetickými a dekorativními vlastnostmi. Její fialová či zelenofialová barva ji předurčují k ozdobení pokrmů. A takové fialové pesto vypadá na talíři velice přitažlivě.
Dobrá zpráva je, že se jí skvěle daří i v našich tuzemských sklenících či na slunných parapetech, takže si jí můžete zajistit neomezené množství.